reklama

Ak chceš zarobiť, zbaľ si kufor

Len tak som dnes blúdil po internete a ako absolvent posledného ročníka strednej školy som sa rozhodol nahliadnuť do priemerných miezd v Európe. Ekonomika je u nás zdecimovaná a smerom hore sa začneme poberať až vtedy, keď prestaneme rozpredávať všetko, čo je ešte slovenské.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: http://2.bp.blogspot.com/)

Poďme ale k spomínaným priemerným mzdám. Slovensko sa bez prekvapenia nachádza na konci tabuľky spoločne s Maďarskom, Poľskom, Litvou, Estónskom, Lotyšskom a Českom. Dokonca naši českí susedia zarábajú v priemere o 90 eur viac ako my, pričom minimálna mzda za rok 2012 bola v Česku o 15 nižšia ako u nás.

Priemerný Slovák zarobí za mesiac okolo 750 eur. Poďme sa ale sami seba spýtať, kde a s akým vzdelaním sa môžeme k týmto peniazom dostať. Bez vysokej školy a mimo veľkomesta sa nemáme šancu k takýmto peniazom dopracovať. A ak by ste si mysleli, že podnikatelia vám dajú viac, tak oni sú práve tí, ktorí vám nedajú viac než minimálnu mzdu. Na doplnkové formy mzdy ako sú osobné ohodnotenie, prémie či odmeny nárok nemáme a veľa z nás môže o nich len snívať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priemerné mzdy skrachovaných štátov ako Grécko (1391 eur), Španielsko (1848 eur), Portugalsko (1288 eur) sú o niekoľko stoviek väčšie ako u nás, pritom aj my sme museli týmto štátom podať v rámci Európskej únie pomocnú ruku. Zo štátnej pokladnice odišli peniaze, ktoré v nej teraz chýbajú a jediný, kto sa bude musieť postarať o to, aby sa štátna pokladnica znovu naplnila, sme my občania.

Jedna z najvyspelejších krajín v Európe Nemecko má priemernú mzdu 2799 eur, čo je trikrát viac než u nás. Pritom ceny potravín či ropy sa pohybujú zhruba na rovnakej úrovni alebo sú ešte lacnejšie. Sám som sa v lete o tom presvedčil na vlastné oči, keď napríklad niektoré druhy alkoholu boli o pár eur lacnejšie ako u nás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej by som sa rád vyjadril k dôchodkom. Sú ľudia, ktorí na Slovensku poberajú dôchodok na úrovni zhruba 300 eur. Predstavte si, že musíte platiť energie, lieky, palivo na kúrenie, a samozrejme musíme aj jesť. Dá sa z toho vyžiť? Tradíciou v Nemecku, ktoré má rovnaké ceny potravín, je, že dôchodcovia sa chodia približne dvakrát do týždňa najesť do reštaurácie. Položte si otázku, koľkokrát do mesiaca idete vy na obed alebo večeru do podniku spoločného stravovania?

Ťažko môžem hovoriť o situácii v parlamente a o rozkrádaní peňazí, ale keď samí politici povedia o Róbertovi Ficovi, že tunelár nemôže sedieť na premiérskej stoličke, tak to tam zrejme úplne čisté nebude. Je jasné, že korupcia a úplatky existujú takmer v každom štáte vo svete, ale je rozdiel odhryznúť si z koláča a zožrať ho celý!

Martin Guláš

Martin Guláš

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Hotelovej akadámie Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu